Wyspa Re
Wyspa Re

wróć

Wyspa Re

Wyspa RE to instalacja, która powstała całkowicie z rzeczy znalezionych w naszym studiu i przy pomocy druku 3D, mimo wszystko nie ma tu nic przypadkowego, a każdy z elementów został starannie zaprojektowany.

Uwięzieni przez pandemię tworzymy w swoim studiu instalację zbudowaną z tego co mamy pod ręką jak również elementów drukowanych na drukarce 3d. Od zawsze podchodzimy do projektowania w zrównoważony sposób, technologia którą się posługujemy jest niemal bez odpadowa. Nasze produkty budujemy warstwa po warstwie, a nie jak w przypadku innych technologii, gdzie surowce są skrawane tak by nadać obiektowi pożądany wygląd. Staramy się również nie wyrzucać czegoś co może ponownie wykorzystać, stąd w instalacji liny, które były elementem naszej wystawy prezentowanej na Gdynia Design Days w 2017 roku. Eksperymentujemy także z drukiem 3d z materiału, który pochodzi z recyklingu butelek PET, bo naszym zdaniem ekonomia cyrkularna to konieczność a nie tylko trend na przyszłość. Sytuacja, w której się znaleźliśmy wymagała od nas szybkiej adaptacji i zmiany myślenia, ekologia to już nie tylko wymysł aktywistów.

W naszej instalacji staramy się pokazać, że rzeczy wykonane z recyklatów, czy ponownie wykorzystane mogą być piękne, bo mamy do tego odpowiednie technologie i surowce, które dają się świetnie przetwarzać. Życie w zrównoważony sposób to kwestia osobistych wyborów, uważnego ale też krytycznego spojrzenia na to, co dzieje się wokół nas. Mamy nadzieję, że nasza instalacja rozwieje różne wątpliwości i podpowie kierunki, którymi warto podążać tak by jak najmniej szkodzić.

#design#eko#nowemateriały#recykling#mniejśmieci#circulareconomy#odpowiedzialnie#drugieżycie#reuse#zeroodpadów#druk3d#uwaga#ekologia

Stolik z jedną nogą z odzysku

UAU project

2020

Jakiś czas temu zrobiliśmy stół z dwiema nogami wydrukowanymi na drukarce 3d. Przy transporcie jedna z nóg uległa uszkodzeniu, wykorzystaliśmy więc tę, która została. Zaprojektowaliśmy do niej blat i w ten sposób powstała nowa wersja stołu.

 

 

 

 

 

#polska#polskidesign#rethink#ekonomia#światło#pandemia#nowemateriały#mniejśmieci#circulareconomy#odpowiedzialnie#odnowa#reuse#druk3d#lampa

Wazonik z resztek

UAU project

Codziennie w pracy wykorzystujemy szpule z nawiniętym filamentem do druku 3D. Czasami na szpuli zostaje resztka materiału, za mało żeby wydrukować z niego jakiś obiekt w całości, a za dużo by go w naszym odczuciu wyrzucić. Wymyśliliśmy więc, że będziemy drukować wazoniki posklejane z tych resztek, jedne z dwóch, inne z wielu kolorów – w zależności od ilości materiału. Wazoniki przez to wyglądają inaczej, a każdy jest jedyny w swoim rodzaju.

#polska#polskidesign#eko#mniejśmieci#odpowiedzialnie#drugieżycie#zeroodpadów#druk3d#uwaga#ekologia

Wazonik z recyklatu PET

UAU project

W zeszłym roku zaczęliśmy współpracę z firmą, która zajmuje się tworzeniem filamentu do druku z PETu, pochodzącego z recyklingu butelek. Po kilku próbach udało nam się osiągnąć jakość, na jakiej nam zależało, a wydruk nie różnił się niczym od innych, wydrukowanych z materiałów z pierwszej ręki.

#polska#polskidesign#design#eko#środowisko#mniejśmieci#odpowiedzialnie#zeroodpadów#druk3d#uwaga#ekologia

Duży Wazon

UAU project

To pierwszy tak duży wazon, który wydrukowaliśmy w całości (ma 30 cm) na naszej nowej, przez nas zbudowanej drukarce. Wazon jest wydrukowany z PLA – to tworzywo, które pochodzi z odnawialnych źródeł, takich jak mączka kukurydziana, czy skrobia. Może być również kompostowane, jednak tylko w warunkach przemysłowych.

#polska#polskidesign#eko#mniejśmieci#odpowiedzialnie#zeroodpadów#druk3d#uwaga#ekologia

Lampa Neptun z recyklingu

UAU project

Jednym z naszych pierwszych projektów, była lampa Neptun, która do tej pory cieszy się popularnością. Czasami jednak nie wszystkie elementy, które wydrukujemy przechodzą naszą wewnętrzną kontrolę jakości i wtedy decydujemy, czy idą na przemiał, czy uda nam się nadać im drugie życie. W tym przypadku zostawiliśmy niezbyt udany klosz, który przykryliśmy warstwą stopionych innych, nieudanych wydruków.

#eko#nowemateriały#recykling#mniejśmieci#circulareconomy#odpowiedzialnie#drugieżycie#reuse#upcykling#zeroodpadów#druk3d#lampa#uwaga#ekologia

Plastikowe Kwiaty

UAU project

W 2017 roku stworzyliśmy wystawę podczas GDD17, na której jednym z kluczowych elementów była pomarańczowa lina. Ponieważ nie wykorzystaliśmy jej w całości, w tym roku postanowiliśmy dać jej drugie, ekscytujące życie. Wydrukowaliśmy kolorowe kwiaty i liście, a następnie przyczepiliśmy je do lin, tworząc bajeczne girlandy.

#polska#polskidesign#design#eko#nowemateriały#recykling#mniejśmieci#odpowiedzialnie#drugieżycie#reuse#upcykling#zeroodpadów#druk3d#kwiaty#ekologia