Baltic farming
Czy w słonej wodzie da się hodować jadalne rośliny?
Bałtyk ma kłopoty, a Polska pustynnieje. Nasze morze dotykają wszystkie negatywne skutki zmian klimatycznych i nieodpowiedzialnych działań ludzi – zakwaszenie wód i niekontrolowane zanieczyszczenie substancjami biogennymi (fosfor i azot). Ponadto teren północnej Polski obniża się względem Bałtyku o ok. 2 mm rocznie, przy czym sam poziom wód wzrasta ze względu na topnienie światowych zasobów lodu. Dodatkowo Polska jest jednym z najuboższych krajów w Europie, jeśli chodzi o zasoby wody słodkiej.
Są to realne zagrożenia, które będą mieć ogromny wpływ na rolnictwo i produkcję żywności. Powinniśmy się na to przygotować. Dlatego obecnie testujemy możliwość hodowania jadalnych roślin w słonej bałtyckiej wodzie. W ramach wystawy „Baltic farming” prezentujemy zestaw farm wykorzystujących technologie bezglebowych upraw – hydroponikę i aeroponikę. To innowacyjne podejście do rolnictwa, którego celem jest zmniejszenie wykorzystania gleby oraz słodkiej wody, która niebawem stanie się trudno dostępna. Dzięki temu możemy lepiej przygotować się na nadchodzące zmiany.
Bałtyckie uprawy słonowodne
instalacja farm upraw słonowodnych oraz propozycja podania wyhodowanych roślin
2022
Czy możemy hodować żywność w słonej, bałtyckiej wodzie? Czy takie hodowle mogą oczyszczać morską wodę i wspierać działania na rzecz klimatu? Na te pytania stara się odpowiedzieć instalacja hydroponiczna, w której bałtycka woda wykorzystywana jest do hodowli jadalnych roślin.
Negatywne skutki zmian klimatycznych w Polsce, pustynnienie, zmniejszenie bioróżnorodności, rozwój ekstensywnego rolnictwa, nieefektywnie zarządzającego gospodarką wodną, zakwaszenie Morza Bałtyckiego i rosnąca ilość CO2 w powietrzu, a także obniżanie się terenu północnej polski względem poziomu morza Bałtyckiego (ok. 2 mm/rok), bezpośrednie zagrożenie powodziami morskimi – to zjawiska, które możemy wykorzystać jako możliwość i spróbować hodować cenne rośliny w słonej, bałtyckiej wodzie. Jednocześnie odciążając zdegradowaną glebę i zmniejszając wykorzystanie słodkich wód.